Kädenväännön SM-Kilpailut 27.3.2010 Oulunsalo

(Tulokset pdf-muodossa tästä.)
Miehet Vasen -60 kg

1. Teemu Ojala (Jurva)
2. Matti Kormano (Ilmajoki)


Miehet Vasen -65 kg

1. Leif Ojala (Jurva)
2. Kim Uusitalo (Suupohja)
3. Antti-Jaakko Yli-Ketelä (TKT)
4. Juho Vartiainen (Järvenpää)

Miehet Vasen -70 kg

1. Olli Lintamo (Vähäkyrö)
2. Arto Tirronen (TKT)
3. Ville Heinonen (TKT)
4. Olli Salpakoski (TKT)

Miehet Vasen -75 kg

1. Ville Mutikainen (TKT)
2. Esa Huikkola (TKT)
3. Daniel Lindvall (Vähäkyrö)
4. Kai Paakkanen (TKT)
5. Hannu Lyly (Suupohja)
6. Joel Loukko (Suupohja)
7. Lauri Louhiluoto (Järvenpää)

Miehet Vasen -80 kg

1. Pasi Kunnari (DTF)
2. Timo Mikkola (DTF)
3. Lasse Luukinen (Olsta)
4. Janne Tammi (TKT)
5. J-P Lukkarila (Olsta)
6. Matias Sangi (Olsta)

Miehet Vasen -85 kg

1. Jussi Koskinen (Järvenpää)
2. Joni Kormano (Ilmajoki)
3. Tero Hyvönen (Olsta)
4. Kristian Uusitalo (Suupohja)
5. Sami Putkisaari (TKT)
6. Jarmo Stoor (Olsta)
7. Matti Saarenluoma (Suupohja)



Miehet Vasen -90 kg

1. Juha Salminen (TKT)
2. Juho Paananen (Suupohja)
3. Tero Saarinen (Ilmajoki)
4. Tero Kivisaari (Raution K.)
5. Toni Turunen (DTF)
6. Jari Liikanen (TKT)
7. Jouko Haanpää (Vähäkyrö)


Miehet Vasen -100 kg

1. Jouni Turpeinen (TKT)
2. Vesa Lalli (Vähäkyrö)
3. Jukka Jyränen (HAK)
4. Matti Pitkänen (Skip Team)
5. Toivo Asikainen (TKT)
6. Anssi Ainali (Raution K.)

Miehet Vasen -110 kg

1. Niko Vesterinen (DTF)
2. Jouni Puumala (Vähäkyrö)
3. Tero Oravasaari (TKT)
4. Mika Lalli (Vähäkyrö)
5. Vilho Jokinen (HAK)

Miehet Vasen +110 kg

1. Sakari Suokko (TKT)
2. Harri Eskelinen (Olsta)
3. Matti Varis (ANK)
4. Henri Hermola (DTF)
5. Jussi Järvinen (DTF)



Naiset Vasen -60 kg

1. Paula Lujala (Olsta)
2. Kati Pasanen (Raution K.)
3. Janina Ojala (Jurva)
4. Nadja Heikura (Olsta)


Naiset Vasen -70 kg

1. Anne Melin (DTF)
2. Tanja Matinlompolo (Olsta)
3. Erika Ketola (Jurva)
4. Siina Mutikainen (TKT)
5. Anne Kuusela (Jurva)


Naiset Vasen -80 kg

1. Jaana Tanner (TKT)
2. Bettina Hell-Hanhilahti (DTF)

Naiset Vasen +80 kg

1. Katariina Nokua (TKT)
2. Päivi Heininen (Jurva)
3. Bettina Hell-Hanhilahti (DTF)



Master Miehet Vasen -80 kg

1. Pasi Kunnari
2. J-P Lukkarila
3. Kai Paakkanen

Master Miehet Vasen -90 kg

1. Janne Antila
2. Jouko Haanpää
3. Jarmo Stoor

Master Miehet Vasen +100 kg

1. Jussi Järvinen
2. Vesa Lalli
3. Toivo Asikainen



Master Naiset Vasen

1. Jaana Tanner
2. Päivi Heininen



Juniori Pojat Vasen -70 kg

1. Ville Heinonen
2. Juho Vartiainen
3. Teemu Ojala

Juniori Pojat Vasen +70 kg

1. Joel Loukko
2. Matias Sangi




























Miehet Oikea -60 kg

1. Teemu Ojala (Jurva)
2. Matti Kormano (Ilmajoki)
3. Markku Vainio (Jurva)

Miehet Oikea -65 kg

1. Leif Ojala (Jurva)
2. Kim Uusitalo (Suupohja)
3. Antti-Jaakko Yli-Ketelä (TKT)
4. Juho Vartiainen (Järvenpää)

Miehet Oikea -70 kg

1. Kimmo Ojala (Ilmajoki)
2. Olli Lintamo (Vähäkyrö)
3. Arto Tirronen (TKT)
4. Ville Heinonen (TKT)

Miehet Oikea -75 kg

1. Ville Mutikainen (TKT)
2. Esa Huikkola (TKT)
3. Kai Paakkanen (TKT)
4. Daniel Lindvall (Vähäkyrö)
5. Hannu Lyly (Suupohja)
6. Joel Loukko (Suupohja)
7. Lauri Louhiluoto (Järvenpää)

Miehet Oikea -80 kg

1. Timo Mikkola (DTF)
2. Lasse Luukinen (Olsta)
3. Janne Tammi (TKT)
4. Pasi Kunnari (DTF)
5. J-P Lukkarila (Olsta)
6. Matias Sangi (Olsta)

Miehet Oikea -85 kg

1. Jussi Koskinen (Järvenpää)
2. Kristian Uusitalo (Suupohja)
3. Sami Putkisaari (TKT)
4. Harri Mannela (Raution K.)
5. Joni Kormano (Ilmajoki)
6. Jarmo Stoor (Olsta)
7. Matti Saarenluoma (Suupohja)
8. Tero Hyvönen (Olsta)
9. Mikko Yliverronen (Raution K.)

Miehet Oikea -90 kg

1. Jukka Surakka (ANK)
2. Juha Salminen (TKT)
3. Tero Kivisaari (Raution K.)
4. Toni Turunen (DTF)
5. Tero Saarinen (Ilmajoki)
6. Jouko Haanpää (Vähäkyrö)
7. Jari Liikanen (TKT)
8. Juho Paananen (Suupohja)

Miehet Oikea -100 kg

1. Jouni Turpeinen (TKT)
2. Jukka Jyränen (HAK)
3. Anssi Ainali (Raution K.)
4. Vesa Lalli (Vähäkyrö)
5. Toivo Asikainen (TKT)
6. Matti Pitkänen (Skip Team)

Miehet Oikea -110 kg

1. Jouni Puumala (Vähäkyrö)
2. Vilho Jokinen (HAK)
3. Tero Oravasaari (TKT)
4. Niko Vesterinen (DTF)
5. Mika Lalli (Vähäkyrö)

Miehet Oikea +110 kg

1. Sakari Suokko (TKT)
2. Matti Varis (ANK)
3. Henri Hermola (DTF)
4. Jussi Järvinen (DTF)




Naiset Oikea -60 kg

1. Satu Hiltunen (Jurva)
2. Janina Ojala (Jurva)
3. Kati Pasanen (Raution K.)
4. Nadja Heikura (Olsta)
5. Paula Lujala (Olsta)

Naiset Oikea -70 kg

1. Anne Melin (DTF)
2. Tanja Matinlompolo (Olsta)
3. Satu Hiltunen (Jurva)
4. Erika Ketola (Jurva)
5. Anne Kuusela (Jurva)
6. Siina Mutikainen (TKT)

Naiset Oikea -80 kg

1. Jaana Tanner (TKT)
2. Bettina Hell-Hanhilahti (DTF)

Naiset Oikea +80 kg

1. Katariina Nokua (TKT)
2. Päivi Heininen (Jurva)
3. Bettina Hell-Hanhilahti (DTF)



Master Miehet Oikea -80 kg

1. J-P Lukkarila
2. Pasi Kunnari
3. Kai Paakkanen

Master Miehet Oikea -90 kg

1. Janne Antila
2. Jouko Haanpää
3. Jarmo Stoor

Master Miehet Oikea +100 kg

1. Vesa Lalli
2. Jussi Järvinen
3. Toivo Asikainen



Master Naiset Oikea

1. Jaana Tanner
2. Päivi Heininen



Juniori Pojat Oikea -70 kg

1. Teemu Ojala
2. Juho Vartiainen
3. Ville Heinonen

Juniori Pojat Oikea +70 kg

1. Joel Loukko
2. Matias Sangi



Noviisi Miehet Oikea -80 kg

1. Juho Vartiainen
2. Lauri Louhiluoto
3. Hannu Lyly

Noviisi Miehet Oikea +80 kg

1. Jarno Kuukasjärvi
2. Matti Pitkänen
3. Sami Vanne
4. Teemu Rajala
5. Topi Juvonen



Noviisi Naiset Oikea

1. Tuula Ruokamo
2. Kati Pasanen
3. Nadja Heikura
4. Siina Mutikainen



Joukkuepisteet:

1. TKT - Nääsvääntö, Tampere 216
2. DTF, Dream Team Finland, Helsinki 112
3. Jurva 101
4. Olsta, Oulunsalon Taisto 70
5. Vähäkyrö 63
6. Suupohja 42
7. Ilmajoki 32
8. Raution Kisailijat 32
9. Järvenpää 28
10. ANK, Armwrestling North Karelia, Joensuu 22
11. HAK, Helsingin Atleettiklubi 22
12. Skip Teamp, Kotka 6