Kädenväännön SM-Kilpailut 9.5.2009 Ideapark, Lempäälä


Miehet Vasen -60 kg

1. Hirvimäki Kristian (JUR)
2. Kormano Matti (IK)
3. Ojala Teemu (JUR)

Miehet Vasen -65 kg

1. Renkola Juha (IK)
2. Ojala Leif (JUR)
3. Yli-Ketelä Antti-Jaakko (TKT)
4. Uusitalo Kim (SUU)
5. Söderholm Jerry (DTF)

Miehet Vasen -70 kg

1. Saaranluoma Topi (SUU)
2. Lintamo Olli (VÄHÄKYRÖ)
3. Ojala Kimmo (IK)

Miehet Vasen -75 kg

1. Mikkola Timo (DTF)
2. Kormano Joni (IK)
3. Huikkola Esa (TKT)
4. Mutikainen Ville (TKT)
5. Tirronen Arto (TKT)
6. Lindvall Daniel (VÄHÄKYRÖ)
7. Paakkanen Kai (TKT)
8. Heinonen Ville (TKT)
9. Mäntymaa Jussi-Pekka (IK)
10. Moisala Juha (TKT)
11. Hokka Mikko (DTF)

Miehet Vasen -80 kg

1. Kunnari Pasi (DTF)
2. Koskinen Jussi (JÄR)
3. Tammi Janne (TKT)
4. Luukinen Lasse (Ols-Ta)
5. Saaranluoma Matti (SUU)
6. Söderholm kim (DTF)
7. Stoor Jarmo (Ols-Ta)
8. Söderholm Tom (DTF)
9. Lukkarila Jukka-Pekka (Ols-Ta)
10. Lotvonen Henri (TKT)
11. Hanhilahti Jani (DTF)
12. Sangi Matias (Ols-Ta)
13. Lindfors Jimmy (JÄR)

Miehet Vasen -85 kg

1. Honkapää Toni (TKT)
2. Hyvönen Tero (Ols-Ta)
3. Paananen Juho (TKT)
4. Surakka Jukka (UIM)
5. Yliverronen Mikko (RAU)
6. Loukko Heikki (SUU)

Miehet Vasen -90 kg

1. Salminen Juha (TKT)
2. Valonen Petri (JÄR)
3. Haanpää Jouko (VÄHÄKYRÖ)
4. Liikanen Jari (TKT)
5. Olkinuora Aleksi (JÄR)

Miehet Vasen -100 kg

1. Loukola Tero (TKT)
2. Jyränen Jukka (SUU)
3. Kivisaari Tero (RAU)
4. Ainali Anssi (RAU)
5. Lalli Vesa (VÄHÄKYRÖ)
6. Saarinen Tero (IK)
7. Karppinen Marko (JÄR)




Miehet Vasen -110 kg

1. Suokko Sakari (TKT)
2. Antila Janne (DTF)
3. Vesterinen Nico (DTF)
4. Mikkonen Juha (TKT)
5. Oravasaari Tero (TKT)
6. Jokinen Vilho (JÄR)

Miehet Vasen +110 kg

1. Varis Matti (UIM)
2. Hermola Henri (DTF)
3. Ruotsalainen Jarmo (DTF)
4. Tiironen Ville (TKT)




Naiset Vasen -60 kg

1. Ketola Erika (JUR)
2. Lujala Paula (Ols-Ta)


Naiset Vasen -80 kg

1. Tanner Jaana (TKT)
2. Melin Anne (DTF)
3. Ahokas Nea (JÄR)


Naiset Vasen +80 kg

1. Nokua Katariina (TKT)
2. Lehtinen Tanja-Tuulia (JUR)
3. Heininen Päivi (JUR)



Masters Miehet Vasen -80 kg

1. Kunnari Pasi
2. Söderholm Kim
3. Lukkarila Jukka-Pekka
4. Stoor Jarmo

Masters Miehet Vasen -100 kg

1. Antila Janne
2. Loukko Heikki
3. Haanpää Jouko
4. Lalli Vesa
5. Väisänen Jarmo

Masters Miehet Vasen +100 kg

1. Ruotsalainen Jarmo
2. Mikkonen Juha




Juniori Pojat Vasen

1. Kormano Joni
2. Sangi Matias
3. Loukko Joel
4. Hälinen Timi
5. Ojala Teemu



Juniori Tytöt Vasen

1. Siren Janita
2. Siren Jessica































Miehet Oikea -60 kg

1. Hirvimäki Kristian (JUR)
2. Ojala Teemu (JUR)
3. Kormano Matti (IK)

Miehet Oikea -65 kg

1. Yli-Ketelä Antti-Jaakko (TKT)
2. Renkola Juha (IK)
3. Uusitalo Kim (SUU)
4. Söderholm Jerry (DTF)
5. Ojala Leif (JUR)

Miehet Oikea -70 kg

1. Saaranluoma Topi (SUU)
2. Ojala Kimmo (IK)
3. Lintamo Olli (VÄHÄKYRÖ)

Miehet Oikea -75 kg

1. Mikkola Timo (DTF)
2. Kormano Joni (IK)
3. Mäntymaa Jussi-Pekka (IK)
4. Lindvall Daniel (VÄHÄKYRÖ)
5. Paakkanen Kai (TKT)
6. Huikkola Esa (TKT)
7. Louhiluoto Lauri (JÄR)
8. Hokka Mikko (DTF)
9. Heinonen Ville (TKT)
10. Moisala Juha (TKT)
11. Tirronen Arto (TKT)

Miehet Oikea -80 kg

1. Kunnari Pasi (DTF)
2. Luukinen Lasse (Ols-Ta)
3. Koskinen Jussi (JÄR)
4. Lukkarila Jukka-Pekka (Ols-Ta)
5. Tammi Janne (TKT)
6. Hanhilahti Jani (DTF)
7. Saaranluoma Matti (SUU)
8. Stoor Jarmo (Ols-Ta)
9. Sangi Matias (Ols-Ta)
10. Söderholm Tom (DTF)
11. Söderholm Kim (DTF)
12. Lindfors Jimmy (JÄR)
13. Lotvonen Henri (TKT)

Miehet Oikea -85 kg

1. Surakka Jukka (UIM)
2. Honkapää Toni (TKT)
3. Loukko Heikki (SUU)
4. Mutikainen Ville (TKT)
5. Yliverronen Mikko (RAU)
6. Hyvönen Tero (Ols-Ta)

Miehet Oikea -90 kg

1. Salminen Juha (TKT)
2. Valonen Petri (JÄR)
3. Haanpää Jouko (VÄHÄKYRÖ)
4. Liikanen Jari (TKT)
5. Olkinuora Aleksi (JÄR)

Miehet Oikea -100 kg

1. Loukola Tero (TKT)
2. Antila Janne (DTF)
3. Turpeinen Jouni (TKT)
4. Saarinen Tero (IK)
5. Jyränen Jukka (SUU)
6. Ainali Anssi (RAU)
7. Ylikoski Tero (JÄR)
8. Karppinen Marko (JÄR)
9. Lalli Vesa (VÄHÄKYRÖ)
10. Kivisaari Tero (RAU)

Miehet Oikea -110 kg

1. Suokko Sakari (TKT)
2. Vesterinen Nico (DTF)
3. Jokinen Vilho (JÄR)
4. Mikkonen Juha (TKT)
5. Oravasaari Tero (TKT)


Miehet Oikea +110 kg

1. Rintapää Jarmo (DTF)
2. Varis Matti (UIM)
3. Hermola Henri (DTF)
4. Ruotsalainen Jarmo (DTF)
5. Tiironen Ville (TKT)



Naiset Oikea -60 kg

1. Lujala Paula (Ols-Ta)
2. Hirvimäki Tiia (JUR)
3. Ketola Erika (JUR)

Naiset Oikea -80 kg

1. Tanner Jaana (TKT)
2. Melin Anne (DTF)
3. Hell Bettina (DTF)
4. Ahokas Nea (JÄR)

Naiset Oikea +80 kg

1. Nokua Katariina (TKT)
2. Heininen Päivi (JUR)
3. Lehtinen Tanja-Tuulia (JUR)



Masters Miehet Oikea -80 kg

1. Kunnari Pasi
2. Lukkarila Jukka-Pekka
3. Söderholm Kim
4. Stoor Jarmo

Masters Miehet Oikea -100 kg

1. Antila Janne
2. Loukko Heikki
3. Lalli Vesa
4. Haanpää Jouko
5. Väisänen Jarmo

Masters Miehet Oikea +100 kg

1. Rintapää Jarmo
2. Ruotsalainen Jarmo
3. Mikkonen Juha



Juniori Pojat Oikea

1. Kormano Joni
2. Ojala Teemu
3. Loukko Joel





Juniori Tytöt Oikea

1. Siren Janita
2. Siren Jessica



Noviisi Miehet Oikea -80 kg

1. Hanhilahti Jani
2. Hakala Jani
3. Ignatius Joakim
4. Tirronen Arto
5. Heinonen Ville
6. Lotvonen Henri
7. Louhiluoto Lauri
8. Sangi Matias
9. Kankkunen Panu
10. Loukko Joel
11. Moisala Juha

Noviisi Miehet Oikea +80 kg

1. Puumala Jouni
2. Lalli Mika
3. Savolainen Matti
4. Vanne Sami
5. Oravasaari Tero
6. Åberg Jani
7. Tiironen Ville
8. Liikanen Jani
9. Åberg Niko



Joukkuepisteet:

1. TKT Nääsvääntö /Tre (192 p.)
2. DTF Dream Team Finland (127 p.)
3. Jurvan Urheilijat (JUR) (88 p.)
4. Ilmajoen Kisailijat (IK) (66 p.)
5. Suupohjan kädenvääntäjät (SUU) (54 p.)
6. Järvenpään kädenvääntäjät (JÄR) (43 p.)
7. Oulunsalon Taisto (Ols-Ta) (41 p.)
8. Vähäkyrön Kisa (31 p.)
9. Joensuu/ Uimaharju (UIM) (31 p.)
10. Raution Kisailijat (RAU) (17 p.)