Suomen Kädenvääntöliitto, Finnish Armsport Association Ry
SKVL
—  Pääsivu
—  Seurat
—  Tuomarit
—  Yhteystiedot / Hallitus

—  Lisenssi & vakuutus
—  Maajoukkueasun tilaus

—  Liiton säännöt
—  Antidoping
—  Kurinpitosäännöt

—  Hall Of Fame

—  Lajisäännöt
—  Tuomarin käskyt
—  Historia
—  Ranking
—  Linkkejä

Kilpailut
—  Tulevat kilpailut
—  Tulokset
—  Suomi Cup 2017
—  Suomi Cup 2015
—  Suomi Cup 2013
—  Suomi Cup 2012
—  Suomi Cup 2010

Multimedia
—  Kuvia
—  Videoita
















Ranking-lista

Päivitetty: 21.8.2020

Suomen Kädenvääntöliitto, Finnish Armsport Association Ry:n virallienn ranking-lista päivitetään kilpailuiden ja haasteotteluiden jälkeen. (Käytynä tulee olla vähintään kaksi kilpailua kalenterivuoden aikana SM 2019 - SM 2020)

Listalta puuttuvat henkilöt joilla paikka siellä on:
  • Mikko Kaunisto syy: Vakava loukkaantuminen
  • Piritta Hannukari syy: Kilpailutauko
  • Topi Saaranluoma syy: Kilpailemattomuus ns. omassa sarjassa
  • Juha Savolainen syy: Palasi SM-kisoihin pitkän tauon jälkeen

Ranking lista PDF-muodossa / Ranking list in PDF format

Naiset Vasen -65 kg

1. Erika Ketola (Jurvan Urheilijat)
2. Satu Eerola (TKT-Nääsvääntö)
3. Ida Kronkvist (Tapin Talli)
4. Netta Ristola (Skip Team)
5. Ronja Saarinen (Power Bull)


Naiset Vasen +65 kg

1. Anne Söderlund (Armsport Esse)
2. Anni Alakylmänen (OlsTa)
3. Anette Heinonen (TKT-Nääsvääntö)
4. Saana Ruuhinen (TKT-Nääsvääntö)
5. Sanna Juusola (OlsTa)


Naiset Vasen Avoin

1. Anne Söderlund (Armsport Esse)
2. Erika Ketola (Jurvan Urheilijat)
3. Satu Eerola (TKT-Nääsvääntö)
4. Anni Alakylmänen (OlsTa)
5. Anette Heinonen (TKT-Nääsvääntö)


Miehet Vasen -70 kg

1. Dmitrij Jakovlev (TKT-Nääsvääntö)
2. Kimmo Huhtala (OlsTa)
3. Fredrik Käldqvist (Armsport Esse)
4. Leif Ojala (Jurvan Urheilijat)
5. Ville Mutikainen (TKT-Nääsvääntö)


Miehet Vasen -80 kg

1. Janne Kunnari (OlsTa)
2. Niko Eerola (TKT-Nääsvääntö)
3. Jonatan Sandbacka (Armsport Esse)
4. Juho Vartiainen (Järvenpään Kädenvääntäjät)
5. Aku Moksi (HAK)


Miehet Vasen -95 kg

1. Ville Heinonen (TKT-Nääsvääntö)
2. Jaakko Kinnunen (HAK)
3. Juha Salminen (Mansen Voima)
4. Toni Lindström (TKT-Nääsvääntö)
5. Lasse Luukinen (OlsTa)


Miehet Vasen +95 kg

1. Matti Marjomaa (OlsTa)
2. Jussi Nieminen (TKT-Nääsvääntö)
3. Jouni Turpeinen (TKT-Nääsvääntö)
4. Topi Juvonen (HAK)
5. Tero Oravasaari (TKT-Nääsvääntö)


Miehet Vasen Avoin

1. Matti Marjomaa (OlsTa)
2. Jussi Nieminen (TKT-Nääsvääntö)
3. Ville Heinonen (TKT-Nääsvääntö)
4. Jouni Turpeinen (TKT-Nääsvääntö)
5. Topi Juvonen (HAK)
6. Jaakko Kinnunen (HAK)
7. Juha Salminen (Mansen Voima)
8. Tero Oravasaari (TKT-Nääsvääntö)
9. Santeri Hukkanen (Kiurun Viäntäjät)
10. Janne Kunnari (OlsTa)



Naiset Oikea -65 kg

1. Erika Ketola (Jurvan Urheilijat)
2. Satu Eerola (TKT-Nääsvääntö)
3. Ida Kronkvist (Tapin Talli)
4. Netta Ristola (Skip Team)
5. Ronja Saarinen (Power Bull)


Naiset Oikea +65 kg

1. Anne Söderlund (Armsport Esse)
2. Anette Heinonen (TKT-Nääsvääntö)
3. Anni Alakylmänen (OlsTa)
4. Saana Ruuhinen (TKT-Nääsvääntö)
5. Sanna Juusola (OlsTa)


Naiset Oikea Avoin

1. Anne Söderlund (Armsport Esse)
2. Erika Ketola (Jurvan Urheilijat)
3. Anette Heinonen (TKT-Nääsvääntö)
4. Anni Alakylmänen (OlsTa)
5. Satu Eerola (TKT-Nääsvääntö)


Miehet Oikea -70 kg

1. Ville Mutikainen (TKT-Nääsvääntö)
2. Dmitrij Jakovlev (TKT-Nääsvääntö)
3. Kimmo Huhtala (OlsTa)
4. Joni Iivari (OlsTa)
5. Fredrik Käldqvist (Armsport Esse)


Miehet Oikea -80 kg

1. Janne Kunnari (OlsTa)
2. Ari Mattila (VAC)
3. Jonatan Sandbacka (Armsport Esse)
4. Benjamin Karjalainen (Jurvan Urheilijat)
5. Aku Moksi (HAK)


Miehet Oikea -90 kg

1. Juha Salminen (Mansen Voima)
2. Ville Heinonen (TKT-Nääsvääntö)
3. Lasse Luukinen (OlsTa)
4. J-P Mäntymaa (TKT-Nääsvääntö)
5. Toni Lindström (TKT-Nääsvääntö)


Miehet Oikea +95 kg

1. Matti Marjomaa (OlsTa)
2. Jouni Turpeinen (TKT-Nääsvääntö)
3. Topi Juvonen (HAK)
4. Santeri Hukkanen (Kiurun Viäntäjät)
5. Janne Aimasmäki (Team Naskali)


Miehet Oikea Avoin

1. Juha Salminen (Mansen Voima)
2. Matti Marjomaa (OlsTa)
3. Jouni Turpeinen (TKT-Nääsvääntö)
4. Topi Juvonen (HAK)
5. Ville Heinonen (TKT-Nääsvääntö)
6. Lasse Luukinen (OlsTa)
7. Santeri Hukkanen (Kiurun Viäntäjät)
8. Janne Aimasmäki (Team Naskali)
9. Tero Saarinen (Power Bull)
10. Janne Kunnari (OlsTa)



Tulevat kilpailut:

  • 14-16-5.2021
    IFA World Cup, Ranska

  • 10-14.6.2021
    EM-Kilpailut, Ukraina

  • 9-11.7.2021
    IFA World Cup, Senec Hand, Slovakia

  • 14-20.9.2021
    MM-Kilpailut, USA

    Lisätiedot kilpailuista








  • Copyright © 2019 Suomen Kädenvääntöliitto, Finnish Armsport Association Ry. All rights reserved.